Siparişimi nasıl değiştirebilirim?

info@panizsima.com adresine değişim yapmak istediğiniz ürünün, talep ettiğiniz bedenini yazdıktan sonra ürünü tarafımıza göndermeniz yeterlidir. Değiştirilmek istenen ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak geri gönderilmelidir.Ürün paketlemesi ürünün orjinal ambalajına ve içindeki ürünlere zarar gelmeyecek şekilde yapılmalıdır.

Değişim için yollanan ürünün/ürünlerin; farklı ürün/ürünler ile değişimi yapılamamaktadır. 

Değişim talebiniz onaylandığında, yeni ürününüz adresinize bedelsiz olarak Aras Kargo ile gönderilecektir. Değişim talebiniz onaylanmadığı takdirde tarafınıza bilgilendirme yapılacak ve değişim talebi için gönderdiğiniz ürün adresinize geri gönderilecektir.

Siparişimi nasıl iade edebilirim?

Mesafeli Satış Sözleşmesinin Cayma Hakkı maddesi kapsamında müşterimiz kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 14 (on dört) gün içinde cezai bir şart ödemeksizin cayma hakkını kullanabilir. 

Cayma hakkının kullanılması için aynı süre içinde info@panizsima.com adresine e-posta yolu ile açık bir bildirimde bulunulması ve ürünün cayma hakkı kullanılamayacak ürünlerden olmaması gerekir. Müşterimiz, cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren azami 10 (on) gün içinde ürünü kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak paketlenmeli ve kargoya teslim edilmelidir.

Ürün/ürünleri ARAS Kargo ile karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Ürün iade ve değişim işlemlerinde ürünlerinizi  AF959627 alıcı koduyla aşağıdaki adrese gönderilmek üzere ARAS Kargo’ya teslim edebilirsiniz. Diğer kargo firmaları ile gönderimde kargo ücreti kabul edilmemektedir.

İade Adresi: Meşrutiyet Mahallesi Kodaman Sokak No:108/D, 34363, Şişli/İstanbul

Siparişimi verdikten sonra adresimi nasıl değiştirebilirim?

Sipariş numaranız ile birlikte ilgili yeni adresinizi iletmek için info@panizsima.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Güncel adres bilginiz kargo firmasına ileterek adres değişikliği yapılacaktır.

Yurtdışına teslimatınız var mı?

Türkiye dışından verilen siparişler siparişin verildiği ülkeye bağlı olarak 7-10 iş günü içerisinde teslim edilmektedir. (Yurtdışına yapılan teslimatlarda teslimat ücreti alıcıya aittir.)

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Siparişiniz kargoya teslim edilmemişse, info@panizsima.com  adresinden talebinizi bize iletebilir ve siparişinizin iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Talebiniz onaylandıktan sonra kartınıza geri ödeme işlemi yapılacaktır.

 Geri ödemeler banka iç süreçlerine bağlı olarak farklılık göstermekte ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip etmenizi rica ederiz. Ayrıca taksitli ödemelerin iadesi banka süreçleri gereği taksitli olarak yapılmaktadır.

Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim?

Üyeliğinizi iptal etmek için info@panizsima.com adresine üyeliğinizi iptal etmek istediğinize dair e-posta gönderebilirsiniz.

  • Instagram
  • Spotify